wtorek, 10 listopada 2015

20. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia...


W dniach 27 listopada - 4 grudnia (w tym roku nieco później niż rok temu) odbędzie się 20. już edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia. To jeden z najstarszych, jeśli nie najstarszy, festiwali w Łodzi. I jeden z najlepszych, bo promujący kino europejskie, czyli takie, którego przeciętny widz na co dzień raczej nie ogląda. Co za tym idzie, promuje on także kino polskie, poświęcając całą sekcję programową na debiuty polskich reżyserów. Nie zawsze premierowo, ale zawsze dobrze. I choć w zeszłym roku miałam pecha w doborze oglądanych filmów i trafiłam w większości na takie, które nie przypadły mi do gustu, to jednak miałam przyjemność zobaczyć np. świetnego Jezioraka, niezłego Faceta (nie)potrzebnego od zaraz czy niezwykle ciekawy Mrożony peppermint. Tegoroczna, "okrągła" rocznica, zapowiada o wiele wyższy poziom filmów.
W sekcji Debiuty polskie widzowie będą mieli okazję obejrzeć chociażby Noc Walpurgi Marcina Bortkiewicza, Chemię Bartosza Prokopowicza, Intruza Magnusa van Horna czy Króla życia Jerzego Zielińskiego. Poza tym będzie można zobaczyć też Czerwonego pająka Marcina Koszałki czy Walsera Zbigniewa Libery. A to oczywiście nie wszystkie filmy, które podczas tegorocznej Cinergii zostaną wyświetlone. Będzie można zobaczyć także kilka filmów, które są tegorocznymi kandydatami do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Będzie spotkanie z Allanem Starskim i pokaz filmu The Cut, czyli najnowszego filmu, przy którym Starski pracował. Będzie przegląd filmów Piera Paolo Pasoliniego. Będzie kolejna edycja Konkursu Polskiej Piosenki Filmowej KAMER-TON. W dodatku w tym roku, poza stałym już kinem Charlie, festiwalowiczów gościć będzie także nasze nowe łódzkie kino Helios. Krótko mówiąc - nie może Was tam zabraknąć. 
Forum Kina Europejskiego Cinergia to świetny sposób na zapoznanie się z kinem, którego na co dzień nie oglądamy zbyt często. Kto wie - może przy okazji zakochacie się w filmach z konkretnego rejonu Europy. 


Pełnego harmonogramu jeszcze nie ma, ale jest już informacja o możliwości zakupu karnetów - do nabycia od 20 listopada (więcej informacji TUTAJ).


EDIT: Pojawił się już pełny harmonogram festiwalu. Jest z czego wybierać :) Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza